Karate kialakulása

A karate több százéves múltra tekint vissza. Egy Japánhoz tartozó úgynevezett RY-kyu szigetcsoport egyik szigetéről, egész pontosan Okinawa szigetéről származik.
Okinawa három nagy tartományra oszlik föl:  Suri, Naha, és Tomari tartományokra.

A Ming-dinasztia idejében került át a kung-fu művészete Kínából Okinawára, ahol ekkor már létezett egy sajátos önvédelmi rendszer. Az újabb önvédelmi rendszerek kialakulását siettette, hogy ebben az időben kizárólag a harcosok, katonák kiváltsága volt a fegyverviselés, s akinél fegyvert találtak halállal büntették családjával együtt. Az emberek tehát rá voltak kényszerítve, arra hogy valamilyen más módon védjék meg magukat, így érthető, hogy gomba módra szaporodtak a fegyvereket nem alkalmazó önvédelmi iskolák, illetve azok, amelyek bármiféle eszköz, vagy tárgy fegyverként való használatát tanították. Amikor a kung-fu eljutott Okinawára, ott keveredett a sziget ősi küzdőstílusával, és az irányzatok szintéziséből kialakult az okinawa-te néven ismert harcművészet.

A küzdőművészet kialakulását konkrét és praktikus okok idézték elő, és lényege a testi és lelki egészség megóvása, illetve az önvédelem volt. Célja: megtanulni a küzdelmet, hogy védekezni tudjunk, ha megtámadnak; vagy végezni a gyakorlatokat, hogy ellenállóbb legyen a szervezet, és jobban bírja a meditációt.

A felkelő nap országába tehát Okinawán keresztül jutott el a karate.
A kifejlesztett harcművészetet egyszerűen csak okinawai-te néven ismerték sokáig, később mikor mindegyik tartomány különböző sajátságokkal felszerelkezve szétválasztotta mozgásrendszerét, az egyes stílusok névadói azok a tartományok lettek, ahol kialakultak /Naha-te, Suri-te, Tomari-te/.

Mielőtt tovább vizsgálnánk a karate történetét, nézzük meg mit is jelent az a japán kifejezés: karate-do. A "kara" üreset jelent, mely utal az üres, fegyvertelen kézre (ez az értelmezés az elterjedtebb). Van azonban egy másik, mélyebb jelentés is, amely a zen terminológiájából ered. A zen szerint az üresség szellemi készenléti állapotot jelent. Sok leírás ismert, amelyek a zen alapján az ürességet, mint szellemi állapotot igen fontosnak tartják az élet mindennapi tevékenységében, a képzőművészetekben, és a karatéban is. A "te" jelentése: kéz. A "do" jelentése hasonló a kínai tao jelentéséhez: út, járás, változás, természet, világtörvény, világrend, erény, stb. Tehát a karate-do lehető legegyszerűbb értelmezése: "üres kéz útja", vagy üres, puszta kéz útján való küzdelem.

Okinawán két vezető forma alakult ki:

  SHOREI - erőteljes, kemény
  SHORIN - lágy, gyors
     
Ennek a két stílusnak a nagymesterei, akik először forradalmasították a harcművészetet ITOSU YASUTSUNE (Suri-te) és HIGAONNA KANRYO (Naha-te), ők oktatták először iskolában harcművészetüket.

ore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.


                                 Shito-ryu kialakulása

Japánban a karatét két okinawai mester Funakoshi Gichin - a Shotokan megalapítója - és Mabuni Kenwa - a Shito-ryu megalapítója - kezdte el terjeszteni. Először 1915-ben Kyotóban, majd 1922-ben Tokióban Funakoshi mutatta be rendszerét /sok szakkönyv ezt a dátumot tartja a tradicionális japán karate kialakulásának/.


MABUNI KENWA 1893 -ban született és 10 éves korában kezdte el a karatét tanulni.
Mindkét nagy okinawai mesternek tanítványa volt, és miután mindkét stílust elsajátította, Tomari tartományba ment, ahol Aragaki mesternél a Tomari-te rendszerét tanulmányozta, majd 1930-ban Kyotóban megalkotta saját rendszerét, a négy vezető tradicionális karate stílus egyikét, a SHITO-RYU-t.

Stílusát a tanítómesterei iránt érzett tiszteletből nevezte el így, amelyben harmonikusan egyesítette a két stílust:

S - Sihan - nagymester
HI - A HIGEONNA írásképéből származik
  TO - az ITO írásképből származik
  RYU - iskola

1957-ben Mabuni mester halála után a Shito-ryu négy részre szakadt.
Hayashi-ha Shito-ryu
Shitokai Shito-ryu
Shukokai Shito-ryu
Itosukai Shito-ryu

A modern karate egyik legnagyobb és leghíresebb képviselője TERUO HAYASHI a Hayashi-ha Shito-ryu megalapítója. Soke Hayashi az általa létrehozott Shito - ryuban 10. danos.
Teruo Hayashi nemcsak a Hayashi-ha Shito-ryu megalkotója, hanem a Kobudo másnéven a Kenshin-ryu alapító nagymestere is, amelyben 10. danos.
Hayashi mestert kiváló szaktudása és munkája elismeréseként a Japán Karate Szövetség vezetőjévé választották és ezzel a tisztséggel megkapta  a 9. dant, amely a karatéban a legnagyobb rangot jelentette. Hayashi mester tagja volt a WKF (Karate-do Világszövetség) döntő bizottságának is.
Hayashi mester 2004. évben elhunyt.

Az alapító mester halála után Hanshi Julius Thiry (8. dan) lett a stílus első embere és megalapította a Hayashi-ha Shito-ryu International világszervezetet.